Hakkımızda

Kimiz?

1912 yılında İstanbul’da, 1913 yılında ise İzmir’de kurulan Türkiye’nin en eski ve köklü sivil toplum hareketinin İzmir Şubesiyiz. “Kamu Yararına Çalışır Dernek” statüsünde faaliyet göstermekteyiz. 100 yılı aşkın süredir bağımsız  ve gönüllü olarak çalışan bir sivil toplum kuruluşuyuz.

Amacımız? 

Dernek, millî kültürün (hars), ahlâk ve fikir hayatının geliştirilmesi, millî birliğin kuvvetlendirilmesi,  toplum yapısının sağlamlaştırılması ve Türklüğün yüceltilmesi amacıyla kurulmuştur. Kısaca “Türk Milliyetçiliği” olarak da adlandırılan bu amaç, Derneğin “Millî Ülkü (mefkûre)”südür.

Neler Yapıyoruz?

Türk Ocakları İzmir Şubesi olarak, amacımız doğrultusunda millî kültürün, ahlâkın ve fikir hayatının gelişmesi için konferanslar, toplantılar, paneller, sempozyumlar düzenlemekteyiz.

Düzenlemiş olduğumuz “Geleneksel Cuma Konferansları”mızda; üniversite, iş hayatı ve çeşitli sektörlerden kıymetli konuşmacılarımızı, İzmirliler ile buluşturarak, yıllardan beri fikir hayatına katkı sunmaya devam etmekteyiz.

Geleneksel Cuma Konferansları haricinde yıl boyunca çeşitli paneller, sempozyumlar, yemekli toplantılar, geziler ve kurslar düzenlenmektedir.

Etkinliklerinize Nasıl Katılabiliriz?

Etkinliklerimizin tamamı İzmir halkına açıktır ve ücretsizdir. Üye olmanız gerekli değildir. Duyuruda belirtilen zamanda, etkinlik yerine gelmeniz yeterli olacaktır. Bizimle tanışmanız için en uygun faaliyet, -yaz ayları dışında- düzenli olarak devam eden “Geleneksel Cuma Konferansları”nın olduğu cuma akşamı Konak – Varyant’ta bulunan Ocak Binamıza gelmek olacaktır. Çayımızı içip, sohbetimizi edip, tanışabiliriz.

Neredeyiz?

Konak, Varyant’ta. Kredi Yurtlar Kurumu Bölge Müdürlüğünün hemen karşısındayız. Konak Metro’dan kalkıp Varyanttan geçen tüm otobüslere binip ilk durakta inerek şubemize gelebilirsiniz. İzmir manzarasına bakarak yokuş çıkmak sizi yormayacaksa, yürüyebilirsiniz bile 🙂

Daha net adres ve harita için tıklayınız.